Каардынацыйная сустрэча ў рамках праекта ДУАЛБЕЛ «Садзейнічанне развіццю дуальнага навучання ў беларускай вышэйшай адукацыі»

17-18 лютага 2021 года ў рамках праекта ДУАЛБЕЛ «Садзейнічанне развіццю дуальнага навучання ў беларускай вышэйшай адукацыі» 618513-EPP-1-2020-1-DE-EPPKA2-CBHE-SP у анлайн-фармаце праходзіла каардынацыйная сустрэча, у якой прынялі ўдзел прадстаўнікі беларускіх устаноў і асацыяцый працадаўцаў, а таксама прадстаўнікі ўніверсітэтаў Германіі, Латвіі, Славакіі, Фінляндыі.

17 лютага прайшло прадстаўленне кожнага ўстановы-партнёра. Ад Рэспублікі Беларусь у праекце ўдзельнічае Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь, Рэспубліканскі інстытут вышэйшай школы, 11 устаноў вышэйшай адукацыі, 3 асацыяцыі працадаўцаў.

З аглядам працоўных пакетаў праекта, змесце 1-га працоўнага года, асаблівасцях фінансавага менэджменту праекта, выступіў д-р Гвіда Каўфман з Дэггендорфскай вышэйшай тэхнічнай школы (ДІТ, Федэратыўная Рэспубліка Германія).

Дуальная адукацыя шырока развіта ў еўрапейскіх краінах. З нямецкім вопытам дуальнай адукацыі пазнаёмілі ў сваіх выступах: прафесар, д-р Вольфганг Фукс з Альнай вышэйшай школы Бадэн-Вюртэнбергу (ДХБВ, Федэратыўная Рэспубліка Германія) і прафесар, д-р Маркус Хернтрай з Дэггендорфскай вышэйшай тэхнічнай школы (ДІТ, Федэратыўная Рэспубліка Германія). Таксама сваім вопытам працы падзяліліся прафесар, д-р Бірута Слока і д-р Ілзэ Булігіна, прадстаўнікі Латвійскага Універсітэта (ЛЮ, Латвійская Рэспубліка); д-р Санна-Мары Ренфорс, прадстаўнік універсітэта прыкладных навук Сатакунта (САМК, Фінляндская Рэспубліка) і прафесар д-р Ян Чэлка, прадстаўнік універсітэта Жыліны (ЮНІЗА, Славацкая Рэспубліка).

Другі дзень сустрэчы быў прысвечаны фінансавым аспектам рэалізацыі праекта на тэрыторыі Рэспублікі Беларусь з улікам новых правілаў праграмы ЭРАЗМУС+.