Выніковае пасяджэнне грамадскага савета базавай арганізацыі дзяржаў-удзельніц СНД па экалагічнай адукацыі

17 снежня 2020 г. на базе МДЭІ ім. А. Д. Сахарава БДУ адбылося пасяджэнне грамадскага савета базавай арганізацыі дзяржаў-удзельніц СНД па экалагічнай адукацыі. Сустрэча праходзіла ў анлайн-фармаце.

З прывітальным словам да ўдзельнікаў пасяджэння звярнуўся Старшыня Грамадскага савета Базавай арганізацыі, дырэктар МДЭІ ім. А. Д. Сахарава БДУ, прафесар С. А. Маскевіч. Удзельнікі пасяджэння хвілінай маўчання ўшанавалі памяць першага старшыні Грамадскага савета Базавай арганізацыі дзяржаў-удзельніц СНД па экалагічнай адукацыі, рэктара МДЭІ ім. А. Д. Сахарава Сямёна Пятровіча Кундаса.

У пасяджэнні ўдзельнічалі: ад Рэспублікі Таджыкістан – У. М. Мірсаідаў (Агенцтва па ядзернай і радыяцыйнай бяспекі Акадэміі навук Рэспублікі Таджыкістан); ад Рэспублікі Казахстан – Г. К. Длімбетава (Еўразійскі нацыянальны ўніверсітэт Л. Н. Гумілёва); ад Расійскай Федэрацыі – Д. В. Вінаградаў (Разанскі дзяржаўны агратэхналагічны ўніверсітэт імя П. А. Костычава), Е. Н. Дзяткоўская (Інстытут стратэгіі развіцця адукацыі Расійскай акадэміі адукацыі); ад Рэспублікі Малдова – Е. С. Кухарук (Інстытут глебазнаўства, аграхіміі і абароны глебаў «Мікола Дыма»); ад Кыргызскай Рэспублікі – Б. С. Ардабаеў (Кыргызска-Расійскі Славянскі ўніверсітэт).

Таксама ў анлайн пасяджэнні прымалі ўдзел: М. М. Мірзоеў (факультэт кіравання зямель і геадэзіі Таджыкскага аграрнага ўніверсітэта імя Ш. Шатэмура) і Л. Папоў (Інстытут глебазнаўства, аграхіміі і абароны глеб «Мікола Дыма»).

У адпаведнасці з парадкам дня былі заслуханыя вынікі працы базавай арганізацыі дзяржаў-удзельніц СНД па экалагічнай адукацыі, згодна з планам працы грамадскага савета на 2020 год па выданні «Панятыйна-тэрміналагічны слоўнік экалагічнай адукацыі ў інтарэсах устойлівага развіцця». Таксама была агучана інфармацыя аб праведзенай у анлайн-фармаце Міжнароднай Летняй школе. Асноўнай мэтай Міжнароднай летняй школы стала ўзаемавыгаднае супрацоўніцтва, укараненне наватарскіх метадаў і пошук новых эфектыўных ідэй у сферы экалогіі і экалагічнай адукацыі, пашырэнне прафесійных кантактаў паміж выступоўцамі з Казахстана, Расіі і Еўропы (на базе Еўразійскага нацыянальнага ўніверсітэта ім. Л. Н. Гумілёва). Акрамя таго, у 2020 годзе прайшлі наступныя канферэнцыі: Міжнародная навукова-практычная анлайн-канферэнцыя «Зялёны ўніверсітэт – універсітэт XXI стагоддзя»; Міжнародная навукова-практычная анлайн-канферэнцыя «Бесперапынная экалагічная адукацыя для ўстойлівага развіцця як істотны напрамак мадэрнізацыі адукацыйнай сістэмы»; Міжнародная навукова-практычная канферэнцыя «Эканоміка. Экалогія. Бяспека (ESS, Тапола, Бялград, Сербія-2020) (Федэральная дзяржаўная бюджэтная адукацыйная ўстанова вышэйшай адукацыі (ФДБАУ ВА) «Уфімскі дзяржаўны авіяцыйна-тэхнічны ўніверсітэт»).

Удзельнікі пасяджэння ўнеслі свае прапановы па мерапрыемствах для ўключэння ў План працы грамадскага савета базавай арганізацыі на 2021 г. Правесці: II Усерасійскі (з міжнародным удзелам) фестываль навукова-практычных распрацовак па адукацыі для ўстойлівага развіцця «Экалагічная адукацыя як платформа прасоўвання ідэй устойлівага развіцця ў адукацыі»; Міжнародную навукова-практычную канферэнцыю ў дні фестывалю «Зялёны дзіцячы сад – Зялёная школа – Зялёны ВНУ»; Міжнародную экалагічную эстафету 4.7.; Міжнародны семінар «Уранавая спадчына Савецкага Саюза ў Цэнтральнай Азіі: праблемы і рашэнні».

Па пытаннях парадку дня ад МДЭІ ім. А. Д. Сахарава БДУ выступілі намесніца дырэктара па навуковай працы М. Р. Герменчук, намеснік дырэктара па вучэбнай і выхаваўчай працы І. Э. Бучанкоў.

У завяршэнні працы пасяджэння яго ўдзельнікі адзначылі, што на працягу года вядзецца сеткавае ўзаемадзеянне і абмен вопытам метадалагічнай працы, падтрымліваецца высокі ўзровень публікацыйнай актыўнасці.

Па выніках пасяджэння, праца базавай арганізацыі дзяржаў-удзельніц СНД па экалагічнай адукацыі прызнана задавальняючай. Удзельнікі пасяджэння выказалі зацікаўленасць у далейшым развіцці супрацоўніцтва і пашырэнні міжуніверсітэцкіх сувязяў па прыярытэтных кірунках у рамках дзейнасці грамадскага савета.

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - 68.jpeg

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *