Міжнародная летняя школа «Экалагізацыі дзейнасці арганізацыі адукацыі»

2 чэрвеня 2020 года ў анлайн рэжыме пачала працу Міжнародная летняя школа «Экалагізацыя дзейнасці арганізацыі адукацыі» (даты правядзення: 2 чэрвеня-18 чэрвеня 2020 г.).

Праца школы праводзіцца ў рамках навуковага праекта «Экалагізацыя сістэмы адукацыі ВНУ як інавацыйны шлях мадэрнізацыі духоўнай свядомасці студэнтаў», а яе арганізатарамі выступаюць: кафедра сацыяльнай педагогікі і самапазнання факультэта сацыяльных навук Еўразійскага Нацыянальнага ўніверсітэта ім. Л. Н. Гумілёва; Праграма развіцця ААН у Рэспубліцы Казахстан; Грамадскі савет базавай арганізацыі па экалагічнай адукацыі краін СНД; сеткавая кафедра ЮНЕСКА па глабальнай адукацыі Інстытута стратэгіі развіцця РАТ. У цырымоніі адкрыцця летняй школы прыняў удзел дырэктар МДЭІ ім. А. Д. Сахарава БДУ, старшыня Грамадскага савета базавай арганізацыі па экалагічнай адукацыі краін СНД, Сяргей Аляксандравіч Маскевіч, які звярнуўся з прывітальным словам да арганізатараў і ўдзельнікаў летняй школы, падкрэсліў актуальнасць і істотнасць такога фармату працы па пытаннях экалагічнага адукацыі, а таксама пажадаў плённай працы спікерам і слухачам.

У рамках працы школы запланаваны майстар-клас, на якім будзе прадстаўлены вопыт МДЭІ ім. А. Д. Сахарава БДУ як Цэнтра экалагічнага адукацыі і выхавання ў Рэспубліцы Беларусь. Асноўнай мэтай летняй школы з’яўляецца пошук інавацыйных экалагізацыі тэхналогій у сацыяльнай і педагагічнай дзейнасці арганізацыі адукацыі, пашырэнне міжнароднага супрацоўніцтва ў вобласці эколага-педагагічнага адукацыі, экадобраахвотніцкай дзейнасць. Мэтавай аўдыторыяй выступаюць эксперты, навукоўцы і педагогі на добраахвотніцкай аснове з Казахстана, Расіі, Англіі, Славакіі, Малдовы, Беларусі, Кіргізіі. Слухачамі з’яўляюцца педагогі, маладыя навукоўцы, студэнты і эковолонтеры.