У МДЭІ ім.А. Д. Сахарава БДУ пачаўся міжнародны этап 10-ай Міжнароднай экалагічнай алімпіяды ВНУ краін СНД

23 сакавіка ў МДЭІ ім. А. Д. Сахарава БДУ, ў онлайн-фармаце, пачаўся міжнародны этап 10-й міжнароднай экалагічнай алімпіяды Вну краін СНД.

З прывітальным словам да ўдзельнікаў Алімпіяды звярнуўся дырэктар МДЭІ ім. А. Д. Сахарава БДУ – прафесар С. А. Маскевіч, які пажадаў камандам поспеху ва ўжыванні атрыманых ведаў, уменні працаваць калектыўна і, як усякае спаборніцтва – вытрымкі і волі да перамогі. Сябры журы і прадстаўнікі каманд-удзельніц алімпіяды абмяняліся цёплымі прывітаннямі і нацэлілі спаборнічаюць на плённую працу.

Да ўдзелу ў міжнародным этапе алімпіяды заяўлена каманда з Кыргызскай Рэспублікі, якую прадстаўляе дзяржаўная адукацыйная ўстанова вышэйшай прафесійнай адукацыі «Кыргызска-Расійскі Славянскі ўніверсітэт» імя першага Прэзідэнта Расійскай Федэрацыі Б. М. Ельцына. У складзе каманды: Турусбек кызы Айсалкын; Жумабекаў Нурсултан; Аразбекова Жаркынай; Мергентаева Наргіза; Бекбалат уулу Сыймык. Кіраўнік каманды: Б. С. Ардабаеў, загадчык кафедры «Абарона ў надзвычайных сітуацыях»;

Рэспубліку Казахстан прадстаўляе Рэспубліканскае дзяржаўнае прадпрыемства «Усходне-казахстанскі дзяржаўны тэхнічны ўніверсітэт імя Д. Серыкбаева», які заявіў на алімпіяду каманду ў складзе: Квач Станіслаў; Якаўлеў Ілля; Байсеітава Зарына; Сахарына Каміла; Саветбекава Дана. Кіраўніца каманды: А. А. Пятрова, старшая выкладчыцы школы навук аб зямлі і навакольным асяроддзі;

Зборная каманда ўстаноў адукацыі Рэспублікі Беларусь на Алімпіядзе прадстаўлена ўдзельнікамі: Сыманкоў Алег; Лазерка Надзея; Юхнюк Павел; Кулініч Ганна; Навуменка Аляксандра. Кіраўнікі каманды: Н. У. Гагіна, загадчык кафедры геаграфічнай экалогіі факультэта геаграфіі і геаінфарматыцы Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта; В. Л. Несцерава, дацэнтка кафедры агульнай экалогіі і методыкі выкладання біялагічнага факультэта Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта; В. І. Грядунава, дацэнтка кафедры геаграфіі і прыродакарыстання геаграфічнага факультэта Брэсцкага дзяржаўнага ўніверсітэта імя А. С. Пушкіна;

Установа адукацыі «Міжнародны дзяржаўны экалагічны інстытут імя А. Д. Сахарава» Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта да Міжнароднага этапу сфармаваў каманду ў складзе: Доўгая Аліна; Лёсік Вікторыя; Чарняўскі Аляксандр; Тышкевіч Валерыя; Прыстаўка Алена. Кіраўнік каманды: А. С. Родзькін, старшы выкладчык кафедры экалагічнага маніторынгу і менэджменту факультэта маніторынгу навакольнага асяроддзя.

Каманды прадставілі свае відэавізітоўкі і прыступілі да выканання заданняў тэарэтычнага тура.

Ацэньваць вынікі прац удзельнікаў Алімпіяды будзе міжнароднае журы, пад старшынствам Я. М. Меляшковай, намесніцы начальніка ўпраўлення аналітычнай працы, навукі і інфармацыі Міністэрства прыродных рэсурсаў і аховы навакольнага асяроддзя Рэспублікі Беларусь. У склад журы таксама ўвайшлі спецыялісты і спецыялісткі ў галіне экалогіі і прыродакарыстання: В. В. Чорная, дацэнт кафедры медыцыны катастроф і хуткай медыцынскай дапамогі федэральнай дзяржаўнай бюджэтнай адукацыйнай установы вышэйшай адукацыі «Разанскі дзяржаўны медыцынскі ўніверсітэт імя акадэміка І. П. Паўлава» Міністэрства аховы здароўя Расійскай Федэрацыі, сябар Грамадскага савета базавай арганізацыі дзяржаў-удзельніц СНД па экалагічнай адукацыі; Е. С. Кухарук, загадчык секцыяй міжнародных адносін Інстытута глебазнаўства, аграхіміі і абароны глеб «Мікалае Діма» (Рэспубліка Малдова); І. А. Рускіх, загадчык навукова-даследчай лабараторыі ўстановы адукацыі «Рэспубліканскі цэнтр экалогіі і краязнаўства» (Рэспубліка Беларусь); А. В. Хандогі, дацэнт кафедры марфалогіі і фізіялогіі чалавека і жывёл, установа адукацыі «Беларускі дзяржаўны педагагічны ўніверсітэт імя Максіма Танка».

Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - IMG_4600-1024x857-1.jpg
Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - IMG_4593-1024x813-1.jpg
Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - IMG_4572-1024x539-1.jpg
Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - IMG_4554-1024x492-1.jpg