Аб Міжнароднай дзейнасці ў МДЭI ім. А. Д. Сахарава БДУ

МГЭІ ім. А.Д. Сахарава БДУ ажыццяўляе сваю работу сумесна з шэрагам міжнародных арганізацый і асацыяцый, якія функцыянуюць на тэрыторыі Рэспублікі Беларусь:

Асноўнымі прыярытэтамі міжнароднай дзейнасці інстытута з’яўляюцца:

• прадастаўленне адукацыйных паслуг для замежных грамадзян, у тым ліку на англійскай мове;
  • развіццё праектнай дзейнасці з мэтай рэалізацыі праграм акадэмічнай мабільнасці і міжнароднага супрацоўніцтва ў сферы навуковых праектаў;
  • ўдзел у міжнародных арганізацыях і асацыяцыях;
  • забеспячэнне і правядзенне мерапрыемстваў у рамках дзейнасці базавай
  • арганізацыі па экалагічнай адукацыі краін-удзельніц СНД;
  • ажыццяўленне міжнароднага супрацоўніцтва ў галіне экалагічнай адукацыі і адукацыі ў інтарэсах устойлівага развіцця.

Штогод у інстытуце праходзяць прафесійную падрыхтоўку і навучанне замежныя грамадзяне з розных краін свету, у тым ліку Расійскай Федэрацыі, Украіны, Літвы, Латвіі, Туркменістана, Казахстана, Кітая, Ірана, Сірыі, Нігерыі, Судану.

Сярод найбольш важных праектаў, рэалізаваных з удзелам МГЭІ ім. А. Д. Сахарава БДУ можна адзначыць:

• «Рэалізацыя новай канцэпцыі кіравання паўторна забалочанымі тарфянікамі для ўстойлівага вытворчасці энергіі і біямас (« Энергіі балот »).
    TEMPUS Human Security ( «навакольнае асяроддзе, якасць ежы на тэрыторыях, забруджаных радыёнуклідамі»).
  • «Экалагічная кіраванне для падрыхтоўкі спецыялістаў-эколагаў». (Tempus EnGo).
  • Праект “Экалагічная адукацыя для Беларусі, Расіі і Украіны» (EcoBRU).
  • Праект «Адукацыя для ўстойлівай энергетыкі ў Беларусі: Рэалізацыя праграмы ШПИРЭ (SPARE) ва ўстановах школьнага і пазашкольнай адукацыі».
  • Праект «Чыстае вытворчасць», Tekna (Грамадства дыпламаваных інжынераў і навуковых работнікаў).
  • Эколага-біяхімічныя падыходы ў рэгуляцыі росту і размнажэння ў жаброногіх і Дзесяціногая ракаў у аспекце іх патэнцыйнага выкарыстання ў аквакультуры.
  • Параўнальная адзнака адаптыўнага патэнцыялу беларускіх і Байкальскія відаў гастропод рознай экалагічнай валентнасці да ўздзеяння стрэсавых фактараў асяроддзя.
  • Праблемы ўмацавання грамадскага здароўя ў кантэксце сацыяльнай біяэтыкі і ўкаранення інавацыйных біямедыцынскіх тэхналогій.

У рамках выканання праектаў нашымі партнёрамі сталі:

Штогод рэалізуюцца практыкі ў рамках праграмы міжнародных абменаў для магістрантаў і аспірантаў. У ліку асноўных устаноў адукацыі, з якімі МГЭІ ім. А.Д. Сахарава БДУ актыўна супрацоўнічае ў сферы акадэмічнай мабільнасці:

Штогод на базе МГЭІ ім. А.Д.Сахарава БДУ праводзяцца міжнародныя канферэнцыі, студэнцкія алімпіяды, круглыя ​​сталы, трэнінгі, такія як: Міжнародная навуковая канферэнцыя «Сахараўскія чытанні: Экалагічныя праблемы 21 стагоддзя» з удзелам спецыялістаў і навукоўцаў з замежных краін, Міжнародная студэнцкая канферэнцыя, Міжнародная навуковая канферэнцыя маладых навукоўцаў, аспірантаў, магістрантаў, студэнтаў.

На 2016/11/01 ў МГЭІ ім. А.Д. Сахарава БДУ дзейнічае 57 дагавораў аб супрацоўніцтве. У межах заключаных дагавораў праводзяцца навуковыя канферэнцыі і сумесныя даследаванні ў галіне экалогіі і аднаўляльных крыніц энергіі, выдаюцца сумесныя публікацыі.