Да ўвагі студэнтаў МДЭІ імя А.Д. Сахарава БДУ!

Кафедра лінгвістычных дысцыплін і міжкультурных камунікацый запрашае прыняць удзел у конкурсе творчых работ на беларускай мове “СКАРБЫ РОДНАЙ МОВЫ”.

Асабліва мы рады бачыць сярод удзельнікаў студэнтаў, якія ў наступным вучэбным годзе будуць вывучаць дысцыпліну “Беларуская мова (прафесійная лексіка)”.

У якасці творчай работы прымаюцца (на выбар):

1. Мастацкія пераклады ўрыўкаў з твораў мастацкай літаратуры (проза, паэзія) з рускай, англійскай, нямецкай, французскай, іспанскай мовы на беларускую.

2. Эсэ па экалагічнай праблематыцы на тэмы:

•  “Экалагічныя праблемы сучаснасці і шляхі іх пераадольвання”
  •  “Экалагічныя праблемы маёй краіны”
  •  “Экалогія і будучыня жыцця на Зямлі”

3. Твор уласнага сачынення на беларускай мове.

Тэрмін падачы работ – з 01.03.2019 па 01.04.2019 г.

Абвяшчэнне вынікаў – 02.05.2019 г.

Пераможцы конкурсу (студэнты, якіязанялі 1-е, 2-е і 3-е месцы) будуць узнагароджаны каштоўнымі прызамі.

Даведкі па тэлефоне: 2453141 (гарадскі).

Правілы афармлення работы і яе аб’ём:

Мастацкі пераклад – узнаўленне мастацкага твора ў рамках іншай моўнай культуры. Эсэ – жанр філасофскай, літаратурна-крытычнай, публіцыстычнай і мастацкай літаратуры, сачыненне невялікага памеру, напісанае ў свабоднай, індывідуальна-аўтарскай манеры выкладання.

Правілы афармлення работы

Тэкст набіраецца з дапамогай тэкставага рэдактара MicrosoftWord. Для гэтага выкарыстоўваецца шрыфт Times New Roman памерам 14 пунктаў, выраўноўванне па шырыні. Палі: верхняе – 2 см, ніжняе – 2 см, левае – 3 см, правае – 1 см. Абзацны водступ – 1,25 см. Міжрадковы інтэрвал – паўтарачны.

Абъём работы – 2200-2500 друкаваных знакаў.

Узор тытульнага ліста